( a fotó készítője és tulajdonosa:Lőrinczi Lia ,kisképzős diák )
A vörös áfonya (Vaccinium vitis idaea) heverő szárú törpecserje. A szára hengeres, borszerű levelei visszás tojásdad alakúak, fényeszöldek, télen is zöldellnek. Harang alakú, fehér vagy rózsaszínes virágai a hajtások végén rövid fürtökben csoportosulnak. Májusban-júniusban nyíló virágai fehérek vagy rózsaszínesek. A termés eleinte fehér, majd megpirosodik. Július végén, augusztusban érik, ekkorra 5-10 milliméter átmérőjű, skarlátpiros, fényes felületű bogyóvá fejlődik. Az íze kissé fanyar. Igazi hazája Észak-Európa, ott a tundrák, erdős tundrák és tajgák növénye. Közép-Európában csak a hegyek magasabb régióiban él, hazánkban jóval ritkább, mint a fekete áfonya. Kedveli a fényt, ezért inkább erdőszéleken, vágásterületeken telepszik meg. Mészkerülő, s többnyire a nyers ásványi talajok növénye. Hazánkban a Zempléni-hegységben, illetve Nyugat- Dunántúl néhány pontján (például az Őrségben, Göcsejben, a Kőszegi-hegységben, illetve a Mecsekben) él. Ritka, védett faj, eszmei értéke 10 ezer forint.
( felhasznált forrás : www.Terebess.hu ,vadon élő növények)
A vörös áfonyának rendkívül magas a nedvtartalma.
A vörös áfonya leveleit a népi gyógyászatban ma is használják. A leveleknek vérnyomáscsökkentő, vizelethajtó és köhögéscsillapító hatásuk is van. A leveleket teának elkészítve a termést pedig frissen, vagy szárítva esetleg teaként vagy gyógypálinkának elkészítve, fogínygyulladás, gyomorbajok, epe-és hólyagproblémák valamint hasmenések esetén isszák.
A gyömülcsből készült étrendkiegészitők is nagyon jó hatást fejtenek ki és két-három hónapos kúra után szemmel láthatóan elmulasztja a vizeletfertőzést.Egy hónap után megismételhető a 2-3 hónapos napi fogyasztás.(saját tapasztalatom szerint).
Gyakori húgyuti fertőzések esetén, cukorbetegeknek, úszóknak, vesebetegeknek, illetve prosztata megnagyobbodáskor sikeresen alkalmazható.Hegesedés vagy daganat miatti vizeletelfolyás esetén hatékony segítség a vörös áfonya bármilyen formában.
Régóta használt gyógyszere az orbáncnak, a szénaláznak, idegzsábának, vese - és hólyagbajoknak.Idült hasmenésnél, bélférgesedés ellen is hasznos.
A vörös áfonya tartalmaz nátriumot, foszfort, cinket, káliumot, vasat, magnéziumot, mangánt, cinket, ként, kalciumot. Néhány vitamin fokozza hatását például az E-vitamin, a béta-karotin valamint a C-vitamin is.
Friss gyümölcsként és igy a legtermészetesebb a hatása,de mivel hazánkban kevés helyen terem, ezért ajánlanám aszalt vagy tabletta formájában( étrend kiegészitőként) .A piros áfonya aszalt formában élelmiszer boltokban is kapható,ugyanakkor szirup formájában is beszerezhető és nagyon hatékony hatással bír a vörösáfonyából készült tinktura is.
Nyersen fogyasztva gazdag A, D, C vitaminforrás, és a vastartalma is igen magas. Turmixnak elkészítve kiváló hűsítő ital. Sütemények, torták alapanyagaként is népszerű. Készíthetünk belőle szószt, dzsemet, amelyek a vadhúsok egyik legismertebb ízesítői. Fogyaszthatjuk szörpnek, lekvárnak, krémnek, likőrnek, bornak elkészítve.
Ajánlott napi fogyasztás megelőzés céljából vagy esetleges egészségügyi probléma esetén:
- Elégséges napi 3dl 27%-os áfonya ital elfogyasztása, vagy napi 3x5 ml vörös áfonya tinktúra is.
A vörös áfonya antioxidánsokban igen gazdag, ezek az antioxidánsok védik szervezetünket a káros oxidációs folyamatoktól és óvnak az öregedéstől. Az antioxidánsok segítségével megelőzhetőek krónikus érelmeszesedések, memóriazavar, koleszterinlerakódás, szívinfarktus, bőrproblémák. Segítségünkre van a rák megelőzsében.
-50 dkg áfonya,
Elkészítés: Az áfonyát megtisztítom, megmosom, lecsöpögtetem, majd annyi vízben, amennyi éppen ellepi, felforralom. Egy percnyi főzés után szitán áttöröm. A keletkezett gyümölcslevet annyi vízzel egészítem ki, hogy 8 dl legyen. A szegfűszeget és a citromhéjat 1/2 dl vízben 10 percig főzöm, majd leszűrve hozzáöntöm a gyümölcsléhez. Csipetnyi sóval és cukorral ízesítem, majd 5 percig együtt forralom. Közben a tejfölt, a tejszínt és a lisztet simára keverem, ezután besűrítem vele a forrásban levő levest. Az áfonyakrémleves hidegen és melegen is fogyasztható és nagyon finom.