GYÓGYÍTÓ GOMBÁK
Kedves olvasók,látogatók , a weboldalon talalható informaciók csak tájékoztató jellegűek, ha egészségével kapcsolatos kérdései vannak kérem kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét,vagy egy természetgyógyász specialistát ,gombaszakértőt.
A KOMBUCHA GOMBA
(FORRÁS: www.terebess.hu )
A Madzsúria-i kombucha gomba vagy kirgiz tea.
A néphagyományban nagyon sok más elnevezést találhatunk még pl.:örök élet itala,mennyei tea,isteni gomba,mo-gu,az óceán csodája, japán anyácska..... mivel egy ösrégi népi és háziszer.A kombucha jótékony hatását sok nép becsüli és értékeli különösen a keletázsiai térségben.Őshazája bizonyos becslések szerint állitólagosan még keletebre van Kinában vagy Japánban ,erre utalnak a nevek hogy:" kinai japán teagomba " vagy "japán anyácska".
Hogyan és miért használjuk a mindennapokban ?
A kombuchát többnyire tea formájában fogyasztják,azaz teát készitük belőle. A Kombucha valójában egy ősi életforma ,ami az alga és a gomba szimbiózisából jött létre,kicsit olyan mint a zuzmó.Az érdekessége, hogy a teakészítés során megerjed, és édeskés borszerű innivaló jön létre, amit elfogyaszthatunk.Ezt az italt tejsavas erjesztéssel is előálithatjuk, ami számos gyógyító hatásán kívül méregtelenítő és roboráló tulajdonsággal is bír.Az erjesztés melléktermékeként glükonsavak, karbonsavak, ecetsav, B1-, B2-, B3-, B6-, valamint B12 vitaminok, folsav és különböző enzimek keletkeznek benne. A termelt savak antibakteriális és vírusellenes tulajdonságot kölcsönöznek a teának.
Kombuchateához nem kizárólag készen lehet hozzájutni, hanem mi is előállíthatjuk otthon. Arra azonban ügyeljünk, hogy a gombatenyészetet megbízható forgalmazótól szerezzük be, mert az ellenőrizetlen, engedély nélkül gyártott hamisítványok különféle betegségeket okozhatnak. Az erjesztésnél megkövetelt szigorú higiéniai előírásokat ugyanis csak színvonalas technológiai berendezésekkel lehet biztosítani. Ennek hiányában a muslicák, legyek vagy más rovarok könnyen hozzáférhetnek az anyaghoz, és belerakhatják az ürüléküket, illetve petéjüket. Ezek a gombatenyészetben rohamos baktériumszaporodást indíthatnak el. A megfelelően kezelt gombák néhány hónapig élnek.Házi tenészetnél gyakran előfordul hogy gyógyászati célra nem alkalmas gombát kapunk: ilyenkor az ize ecetes vagy édeskés,ugyanis ilyenkor me4gváltozik a gomba pH értéke,megnő a szárazanyagtartalma, feldúsul a seprő, és további tenyésztésre alkalmatlanná válik. Ekkor új tenyészetet kell vásárolni.
A kombuchatea ajánlott napi fogyasztása:
Napi ajánlott adag: 3dl kombuchatea. Normál esetben az első adagot reggeli előtt, a másik kettőt pedig ebéd, illetve vacsora után fél órával fogyasszuk. A gyors méregtelenítés kezdetben okozhat némi kellemetlenséget. Átmenetileg fejfájás, gyomorfájás, émelygés, fáradtságérzet, szédülés, enyhe hasmenés, szélképződés, valamint pattanások és kiütések léphetnek fel, ez azonban 1 hét után elmúlik. Elkerülhető azonban ez a hatás, ha a kúra alatt sok vizet iszunk, vagy eleinte csak 1-2 kávéskanálnyi teát fogyasztunk, és csak fokozatosan növeljük az adagot. A maximálisan megengedett mennyiség: 1,5 dl, főétkezés után. A kúra javasolt időtartama: 3 hét. Azután 1 hónap szünetet célszerű tartani, hogy a szervezet ne szokjon hozzá a gombához.Az emésztési zavarokkal küszködőknek hasznos információ lehet még, hogy a kombucha étkezés előtt fogyasztva puhítja, utána viszont keményíti a székletet.
Érdekességek a kombucháról :
Szakemberek szerint meghosszabbítja az életkort, megelőzi a ráncok kialakulását, ugyanakkor támogatja a szabályos vérnyomás és koleszterinszint beállását. Jótékonyan hat az ízületekre, az immunrendszerre, az asztmára, allergiára, a szellemi és fizikai erőnlétre. Tisztítja a vért, méregtelenít, természetes antibiotikumként viselkedik. Meglepően jól hat a fejbőrre, a haj erősödik, gyorsabban nő tőle, visszaszínezi az ősz hajszálakat, és a körmök is erősebbek lesznek.Nemcsak italként fogyaszthatjuk, hanem használhatjuk borogatásként is, például fájó ízületekre, bőrproblémákra, sebekre .