Amit az étrendkiegészitőkről és vitaminokról tudni kell
Az ember bármerre megy mindenhol vitamin és ásványi-anyag tartalmú készítményekkel találkozik. Szinte a csapból is ez folyik ma már.
A kérdés az, hogy ezek valóban szükségesek-e és hogy az egész csak egy nagy üzlet vagy mégsem?
Mindenesetre tudnunk kell, hogy a vitamin amit az étrendkiegészitők is tartalmaznak, az nem egyfajta úri luxus hanem nélkülözhetetlen eleme a táplálkozásunknak.Ugyanakkor a jelenelegi törvények szerint az élelmiszerek esetében tilos a gyógyhatás állitás(ugyanakkor köztudott hogy az élelmiszerek és az étrendkiegészitők is tartalmaznak vitaminokat és gyógynövényeket ...stb.).Az étrendkiegészitők élelmiszernek minősülnek és nem pegid gyógyszernek.A mai ember rég nem abban a világban él mint amiben nagyanyáink, mint köztudott. A ma élő embert többször annyi káros hatás éri (ózonlyuk miatt emelt mennyiségű nap-uv, levegő, sugárzások (mobil), szennyezett víz, stressz, dohányzás, tartósítószerek stb.)Ezek mindegyike úgynevezett szabad gyököket hoz létre szervezetünkben, amelyek szabad elektronokat vonnak ki sejtjeinkből, így gyengítvén azok védekező képességét. Így a sejtjeink sokkal érzékenyebben reagálnak az őket érő mindennapi stresszre. A vitaminok olyan molekulák, amelyek nélkülözhetetlenek a sejtfolyamatok működéséhez. Az összes sejtfolyamat alapfeltétele az antioxidáns vitaminok jelenléte, amik a szabad gyököket semlegesítik.Szerencsére az immunrendszerünk rendkívüli tartalékokkal bír, az oxidatív stressztől károsodott sejteket képes rendkívüli hatékonysággal kiszűrni.
Egy felmérés szerint jelenleg ,15 %-kal többen vesznek étrendkiegészitőket mint 2 évvel ezelőtt és akik rendszeres vásárlók 3-4 ezer forintot költenek erre havonta.
A Gödöllöi Agrártudományi Egyetemen 1966-1990-ig tartó kutatási eredménye szerint a ma kapható zöldségek/gyümölcsök vitamin és ásványi anyag tartalma csupán töredéke a 30 évvel ezelőttinek. A káposztának például 5% csupán a vitamintartalma a 66-ban mért vitamintartalomhoz képest, de átlagban 30-40%. Tehát hiába eszik ma valaki sok gyümölcsöt, feleannyi tápanyag sincs benne, mint régen. Tudományos számítások szerint a mai embernek ilyen környezetben ilyen gyümölcsök mellett kb. napi 4,5 kg zöldséget/gyümölcsöt kellene ennie.Minden nap! Ez nemcsak, hogy anyagi csőd, de fizikai lehetetlenség is. A zöldség és gyümölcsfogyasztás másik fő problematikája, hogy az alkalmazott permet és rovarirtó szerek nagyobb oxidatív stresszt okozhatnak(ha nem bio gyümölcsről van szó) mint amennyit a bennük lévő vitaminok képesek ellensúlyozni.
A szociális okok miatt, illetve bizonyos betegségek következtében vagy a helytelen táplálkozás miatt kialakuló alultápláltság leggyakrabban a daganatos betegeknél, a veseelégtelenségben szenvedőknél, a műtéti beavatkozáson átesett időseknél jelentkezik fokozott mértékben. Továbbá érvényes ez az összefüggés a táplálkozási zavarokkal, depresszióval küzdőknél és a szegénységben élőknél. A felsorolt csoportok tagjainak mindenképpen javallott a szervezet szempontjából fontos anyagok megfelelő étrend-kiegészítővel való pótlása.
Összegezvén tehát azt kapjuk, hogy a mai embernek jóval több vitaminra van szüksége, ugyanakkor sokkal kevesebbet visz be. Nyilvánvalóan itt keletkezik egy hiány. Ezt pedig valahogy pótolni kell. A táplálék kiegészítők pedig pontosan e hiányt igyekszenek pótolni.
Tudjuk tehát most már, hogy a táplálék kiegészítőkre szükségünk van.
De melyik vitamint,étrendkiegészitőt vásároljuk meg, és honnan tudjuk, hogy tényleg melyik a legjobb?
Nos ez sem könnyű kérdés.Sajnos a legtöbb gyógyszertárakban kapható multivitamin szintetikus, laboratóriumban előállított vitamin, ezért átlagosan kb. 10-20% ban szívódnak csak fel általában. Ha préselt,száritott növényt eszünk a felszívódási arány kb. 90%.
De ha igazán biztosak akarunk lenni abban, hogy minőségi tápanyagot kapunk, három dolgot kell a szemünk előtt tartani:
-Milyen növényekből készült a termék, tehát 100% bio körülmények között termesztett növényekből van-e?
-Maga a növény, ami benne van (fitotápanyagokkal együtt) vagy csak növénykivonat?
-Tartalmaz-e bármilyen tartósítószert?
Ha mindhárom kritériumunknak megfelelő készítménnyel találkozunk és ezt hitelesen igazolni is tudják, akkor jó helyen járunk.
Az legjobb táplálékkiegészitők redelkeznek a GMP(Good Manufacturing Practice) szigorú gyógyszerszabvánnyal, ami gyógyszereknek kötelező, táplálék-kiegészítőknek nem, és nem tartalmaznak semmilyen mesterséges színezéket, aromát vagy tartósítószert.Az ásványi anyag és vitamintartalmon túl az egyéb növényi tápanyagokat (úgynevezett fitotápanyagokat) is fontos szem előtt tartanunk. A legjobb ha ilyet is tartalmaz az, amit szedünk, mint például a likopin, melyet a paradicsomban találunk és kitűnő ellenszere a prosztataráknak, illetve a lutein, mely a feketeáfonyában található és látásjavító hatása közismert.
A VITAMINOKRÓL ÁLTALÁBAN
Zsíroldékony vitaminok
a vitaminkról Dr.Lenkei Gábor :
Mindenki szíves figyelmébe ajánlom a GYÖRGY TEÁK, közismert néven: Gyuri bácsi a" bükki fűvesember" figyelemre méltó cikkét amelyben személyes véleményét írja le az étrendkiegészitők kapcsán:
http://gyorgytea.hu/cikkek-es-videok/etrendkiegeszitok
pl. :a linkre kattintva találsz a lehető legtöbb kategóriának megfelelő étrendkiegésztitőt
-kérdése van,szeretne még több információt?
-írjon bizalommal a :nr1kisgyermek@gmail cimre
jó böngészést kívánok minden kedves olvasónak
a szerkesztő:
F.Eleonora