Az Acerola cseresznye leginkább a karibi térségben egészen Észak Braziliáig honos gyümölcs ,de termesztik Dél-Amerikában és Nyugat Indiában ,és Hawain is. Ez a magvas ,piros húsos bogyó az egyik leggazdagabb ismert ,természetes C-vitamin források eggyike .
Mit kell tudni Barbadoszról ahonnan az acerola származik?
-Barbadosz a Kis Antillák legkeletibb szigete. Alakja szabálytalan háromszög. Teülete 430 négyzet kilométer.Harmadkori kőzetekből áll, korallzátonyok fogják körül.
A trópusokon és a meleg szubtrópusokon századok óta termesztik az acerolát. Valójában citrusféle,csak formája és színe miatt nevezik cseresznyének.
Azt hiszem bátran kijelnthetem hogy az Acerola a XXI-ik század leginkább kedvelet,jótékony hatásu piros gyümölcse (c-vit.forrás) ,az értrendkiegészitők körében is,mivel az eddig ismert összes gyümölcs közzül legnagyobb mértékben vonható ki belőle a C-vitamin.
A C-vitaminon kívül az acerolában azonosítottak több mint 150 más anyagot, köztük vasat, A-vitamint, thiamint, riboflavint, magnéziumot, káliumot, kalciumot, bioflavonoidokat, foszfort, stb.
A Malpighiaceae családba tartozik. Cserje termetű növény, általában 2-3 m-esre nő.
Ugyanakkor,lehet kis, örökzöld, 2-6 m magas, terebélyesen elágazó vadon élő fa vagy cserje.
Virága szép rózsaszín-piros ,levelei 2,5-7 cm hosszúak, fényes sötétzöldek, párosával sűrűn állnak. Piros, 1-3 cm-es cseresznyeszerű terméseinek húsa leveses, kellemes savanykás.
A trópusi és szubtrópusi klímában termesztik . Szárazságtűrő, a talajban nem válogat, viszont a nedves-forró síkvidéki klímát és a nagyon nyirkos talajt nem bírja.
Magvetéssel, fásdugványozással, szemzéssel és oltással szaporítják. Miután elmult 4 éves a kis acerola csemete ,megjelennek rajta ez első termések és kb 5-10 kilogramnyi termést is hozhat.
Friss gyümölcsként fogyasztják, kimagvalják és a magvakat eldobják.
Cukorral főzve a barbadosi cseresznye ízletes desszert.
A levéből zselé vagy szirup készül, amelyet ételekhez és gyümölcssalátákhoz adnak.
Kristályos aszkorbinsavat is készítenek belőle.
-betegségmegelőzésre,
-láz esetén,
- fáradtság ellen,
-májbetegségek,
-vese stimulálása,
-hasmenés,
-vérhas ,
-meghűlések ellen is hatásos,
-erőállapotunkban és a normál nemi müködés-hormonképzéshez elengedhetetlen.
-A brazilok a népi gyógyászatban vérzéscsillapitáasra,szíverősitésre használták az acerolát.
-Tudományos vizsgálatok,kisérletek kimutatták hogy az acerola egyes komponenseinek tumorsejteket romboló hatása van , ezért a kutatók javasolták a rák kiegészítő terápiában történő alkalmazását.
-Manapság az acerolából bőrápoló szereket készítenek, vitamin- és ásványi só tartalma miatt. Ezek harcolnak a szabadgyökökkel, lassítják a sejt-öregedést és frissítik a fáradt, stresszes bőrt
-A legújabb kozmetikai irányultságú kutatások szerint a C-vitamin erős antioxidáns, és a bőrt öregítő szabadgyökök hatékony ellenszere, így az Acerola kivonatok egyre inkább fel-feltűnnek a különféle, bőr sejtszintű öregedését lassítani hivatott kozmetikai készítményekben. Vitamintartalma mellett az Acerola olyan ásványi sókat is tartalmaz, melyekről kimutatták, hogy elősegítik a fáradt bőr remineralizációját, és a benne található nedvek, valamint fehérjék bőrhidratáló tulajdonságokkal rendelkeznek, és elősegítik a kapillárisok kondicionálását.
-Az Acerola eddig nem volt alanya túl sok kutatásnak, mivel többnyire inkább ételként fogyasztják, mint gyógyszerként vagy étrendkiegészítőként. Egy in vitro kutatás során a levelek, a virágok és a termés gombák elleni hatásosságáról számoltak be. Az újabb kutatási eredményke azt mutatják, hogy az Acerola más kiegészítők hatékonyságát is javíthatja (pl. a szója és a lucerna koleszterinszint csökkentő hatását)
Acerolás gyümölcssaláta
Hozzávalók:
4 személyre: 200 g papaya, 200 g eper , 200 g kiwi, 200 g banán, 50 ml acerolalé, 2 ek. akácméz.
Elkészítés:
A kimagozott papayát, és a többi megtisztított gyümölcsöket vágjuk kockákra. Keverjük el az acerolalevet mézzel. A gyümölcsöket óvatosan keverjük össze egy tálban, majd öntsük le az acerolás öntettel. Fogyasztásig lefedve hidegen tároljuk.