GYÓGYITÓ NÖVÉNYEK, HOLISZTIKUS GYÓGYMÓDOK

Fűben -Fában orvosság,természetes C vitaminok, az ANYATERMÉSZET által felkínált lehetőségek,gyógymódok és természetes terápiák

      A  TERMÉSZETES   GYÓGYMÓDOKRÓL   ÁLTALÁBAN


Milyen természetes gyógymódokat alkalmazunk  napjainkban?

1. Aromaterápia

Az aromaterápia illóolajokkal történő terápiát, gyógymódot jelent.Nevezhetnénk még egzotikus-természetes gyógymódnak is.Mint terápia :hat az idegrendszerre ,segíti az ellazulást ,javitja a kedéj állapotot, ugyanakkor betegségmegelőzésre és gyógyitásra is használható.

Már az ókorban is alkalmazták az illóolajokat gyógyításra. Az illóolajokat fajtától függően három fő eljárás segítségével vonják ki a növények különböző részeiből. Leggyakrabban alkalmazott módszer a vízgőz-desztilláció, aminek során akár belsőleg is alkalmazható illóolajokat nyerhetünk. A másik két eljárás a sajtolás (préselés), amit leggyakrabban citrusfélék esetében alkalmaznak, illetve az oldószeres kivonatkészítés (macerálás, extrahálás, enfleurage) olyan növények esetében, amelyek a gőzáramban zajló lepárlást rosszul viselik.


Az aromaterápia módszerei:

Párologtatás: légtér fertőtlenítésre alkalmas módszer, továbbá pszichés-lelki hatással bír.

Inhaláció: légúti betegségek esetén, nyákoldásra alkalmas módszer.

Lemosás, borogatás: elsősorban bőrelváltozások, sebek kezelésére hatékony külső módszer.

Terápiát kiegészítő módszer az illóolajos fürdő, amelyben teljes relaxációs élményben lehet részünk. A fürdővízbe csepegtetett illóolajokat azonban csak valamilyen vivőanyagban (méz, bázisolaj, tej) szabad alkalmazni!

Illóolajos masszázs: frissítő hatású, izomgörcsoldó hatású. Az illóolaj a bőrön keresztül masszázs segítségével jut be a szervezetbe.Belső alkalmazás: konkrét betegség gyógyítására, de fűszerként is alkalmazható. Nagyon fontos ebben az esetben az illóolaj tisztasága és a helyes, pontos, szakszerű dózis használata.


2.  Fitoterápia  (növényterápia)

 A fitoterápia tapasztalati elveken alapuló, folyamatosan fejlődő tudomány.Nevezzük még hatóanyag elvű növényterápiának is. Gyógynövényekből készült főzeteket, koncentrátumokat, kenőcsöket, krémeket, olajokat alkalmaz a megbetegedések kezelésére. (A természetes hatóanyagok felhasználása kevesebb mellékhatást eredményez .)

Ez a fajta orvoslás a betegségek, a fájdalmak megszüntetésének egyik legősibb módja.

Részletes kutatások kiderítették, hogy bizonyos gyógynövényi hatóanyagok más-más betegségek ellen hatnak. A hatóanyagok a növényi anyagcsere folyamán keletkezett olyan vegyületek, amely az emberi vagy állati szervezetbe jutva pozitív (negatív) élettani hatást képesek kifejteni. A növényekben egyszerre több hatóanyagot is találunk. Egy-egy gyógynövény fő hatóanyaga mellett számos mellékhatóanyagot is tartalmaz. Ezek a mellékhatóanyagok mintegy felerősítik a fő hatóanyag hatását. Ezáltal lesz a gyógytea hatása szélesebb spektrumu mint az adott növényből izolált vegytiszta hatóanyag egymagában.


3. Apiterápia

Az apiterápia a méhészeti termékek - méz, virágpor, propolisz, méhpempő, méhméreg - gyógyító célú felhasználását jelenti. Ezek a méhek által előállított termékek koncentráltan tartalmazzák a növények, a növényi drogok hatóanyagait, a méhek anyagcseretermékeivel, speciális enzimjeivel és hormonjaival keverten. Rendszeres fogyasztásuk segíti az egészség megőrzését és az immunrendszer erősödését.

Apiterápia által felhasznált természetes alapanyagok:

Méz:A virágok nektárjának, növényi nedveknek a méhek által átalakított terméke. Kedvező és sokoldalú hatását már az ókori egyiptomiak is ismerték: mézkenőccsel kezelték a sebeiket. Mai ismereteink alapján a méz közel 70 féle gyógy- és fiziológiai hatással bír. Kiváló szénhidrátforrás, gazdag ásványi anyagokban, tartalmaz vitaminokat (elsősorban C- és B-vitamin, folsav és nikotinsav), szerves savakat, illóolajokat és fontos enzimeket. A lépesmézben lévő viasz fokozza a méz hatékonyságát nyálkahártya-gyulladások, illetve immungyengeség esetén. Legjelentősebb felhasználási köre: szívbetegségek (szívgyengeség), gyomorhurut, légcsőhurut, endokrin-mirigy bántalmak (elégtelenség), sebek.


Virágpor:Különböző színű szemcsés anyag, amely magas biológiai értéke folytán jelentős energiaforrás, nemcsak a méhek, de az ember számára is. Fontos fehérjeforrás, mivel a 22 aminosavból mintegy 20-at tartalmaz. Erősítő, roboráló hatása a speciális fehérjetartalmán túlmenően a magas ásványianyag tartalmával is összefügg. Elsősorban vas, réz, kén, nátrium, kálium, kalcium, magnézium, mangán, cink, króm, nikkel, szelén, kobalt található benne. Serkenti az anyagcsere folyamatokat, a belső elválasztású mirigyek működését. Elősegíti a vérképzést, erősíti a szívizmot. 


Propolisz: A propolisz görög eredetű szó, jelentése: a város védelme, védelmezője. A propolisz vagy méhszurok olyan gyantás, ragacsos anyag, amelyet a méhek fertőtlenítő, tartósító- és építőanyagként használnak. A propolisszal konzerválják a kas, a kaptár falát, ezzel erősítik és bélelik ki a méhsejteket, így biztosítják a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók elleni védelmet, és hozzák létre a természetben található egyik legsterilebb környezetet. Erős fájdalom- és gyulladáscsökkentő, valamint antioxidáns hatású. Légúti betegségekben, a húgyutak fertőzései, a prosztata és a fültőmirigy gyulladásai ellen is sikerrel alkalmazzák. Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, nyálkahártya- és bőrgyulladások kezelésére találták jónak.


Méhpempő:A méhpempőt is ősidők óta használja az ember.( Szintetikus előálitása mind a mai napig nem sikerült).Ismerték és használták az inkák, az ókori Egyiptomban és Rómában pedig drága kozmetikumnak, testi és szellemi frissítőnek számított. A gyógyító, szépítő erejébe vetett hitet annak köszönheti, hogy méhpempő a méhkirálynő eledele. A méhpempő hatására lesz a méhkirálynő nagyobb a dolgozó méheknél és a méhpempőnek köszönhetően él hosszabb ideig. Ugyancsak a méhpempő hatására tud az anyakirálynő óriási reprodukciós feladatot végrehajtani (képes lerakni naponta 1000-1500 petét). Számos fontos vegyületet tartalmaz, nagy mennyiségű B2-, B5-, B6-, E- és H-vitamint, különféle hormonokat, zsírokat, nukleinsavakat, továbbá mindazokat az anyagokat, amelyek a mézben vannak. Általános roboráló, teljesítményfokozó hatású az emberek esetében. A szív és keringési panaszokra, gyomor és bélbántalmakra, idegrendszeri problémákra legtöbbször igen jó hatású.

Méhméreg: A vipera méreghez hasonló speciális állati termék. Jellegzetes aminosava a taurin, amely csak a méhek vérében és bizonyos virágporokban fordul elő. Nagy hatékonysággal alkalmazható reuma, sokízületi gyulladás, idegzsába, szivárványhártya és ideghártya gyulladás esetén. A méhméreg reuma ellenes hatását már az egyiptomiak is ismerték. Nem ajánlatos vese, májgyulladás, cukorbetegség, terhesség, méhméreg allergia esetén.


4. Gemmoterápia

Más néven rügyterápia. A növényeknek a gyógyításban történő felhasználásának egy sajátságos területe. Alapelve, hogy a rügy - a növény embriója - egy fejlődésben lévő szervezet, amely növekedési „hormonokat" tartalmaz.A rügyet glicerinben áztatják, majd iható állagúvá alakítják.


5. Vinoterápia :

 A különböző gyógyborok alkalmazása, illetve a borral történő gyógyítás neve .

Már az ókori bölcsek is nagyra tartották gyógyászati értékét: a rómaiak és a görögök borban mosdatták az újszülötteket, sebeket kezeltek vele, de különféle fertőzésekre és betegségekre is alkalmazták. A római Plinius például „Historia Naturalis" című művében több mint hatvanféle gyógybort írt le. A korabeli orvosok gyógyfüveket, fűszernövényeket és konyhakerti növényeket adtak hozzá a borhoz. Felhasználták például a mentát, a kálmosgyökeret, a kassziát, a fahéjat, a tárnicsgyökeret és az izsópfüvet mint adalék növényt. Ezen kívül készítettek répabort, retekbort, spárgabort, zellerbort és petrezselyembort is a betegnek.
Magyarországon is igen népszerűek voltak a borból készült gyógyhatású szerek. A bor gyógyszerként történő alkalmazása az egész középkorban, sőt később a XVI.-XVIII. században is fontos szerepet játszott. Különösen híressé vált ebben a tekintetben a magyar  tokaji bor. 
Napjainkra teljesen kiszorult mind az orvosi gyakorlatból, mind a fitoterápiából, annak ellenére, hogy a borok gyógyító hatásait számos, ma is helytálló, tudományos igényű megfigyelés és vizsgálat támasztja alá.
A „vinoterápia" a hagyományosan boros nemzetek körében, elsőként is pedig a szépségiparban is élenjáró franciáknál lett népszerű. 

A szőlőmagolajról:
A szőlő magjából sajtolt olaj számos jó tulajdonsága miatt a kozmetika szinte minden területén alkalmazható. A szőlőmag olaja sűrűn folyó és aranyló színű, linolsav tartalma közel 70 százalék. Mivel a linolsav jelentős szerepet játszik a bőr vízháztartásának szabályozásában, a szőlőmag olaj a legjobb hidratálók egyike. A szőlőmag olajban lévő ásványi anyagok (magnézium, kalcium, kálium) és nyomelemek (szelén, cink, vas, mangán) pedig energiával töltik fel a bőrt. Antioxidáns és szabadgyök semlegesítő hatása 18,4-szer erősebb, mint a C-vitaminé, és 50-szer erősebb, mint az E-vitaminé.



6.Balneoterápia

A balneoterápia az ásványvizek, iszapfélék, tengeri és folyami fürdők gyógyítási célokra való felhasználásával foglalkozik. A gyógyhelyeken nem csak a gyógyvizet használják fel kezelésre, hanem iszapkezelést, ivókúrát, inhalálást, masszázst és étrendi gyógykezelést (diétát) is alkalmaznak. Mindezek jótékony hatását kiegészítik még a klíma, a környezetváltozás, és a lelki hatások is.

Balneoterápiával megelőzhetők, kezelhetők ízületi gyulladások és elváltozások, porckorong-megbetegedések, mozgásszervi fejlődési és tartási rendellenességek, felső légúti, emésztőrendszeri, egyes szív- és keringési betegségek, bizonyos idegfájdalmak és bőrbántalmak. A balneoterápia ajánlott balesetek és műtétek utáni utókezelésre is.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 56
Tegnapi: 113
Heti: 752
Havi: 2 321
Össz.: 475 171

Látogatottság növelés
Oldal: TERMÉSZETES GYÓGYMÓDOK
GYÓGYITÓ NÖVÉNYEK, HOLISZTIKUS GYÓGYMÓDOK - © 2008 - 2024 - gyogyitonovenyek.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »